CZYM JEST JUBILEUSZOWA NOCNA DROGA KRZYŻOWA?
To 20 km w CISZY i SKUPIENIU wieczorem i nocą. Późnowieczorna trasa, to jednak tylko narzędzie. Najważniejsze jest doświadczenie duchowe, gotowość do rozmowy z Bogiem i do zmierzenia się z samym sobą. Wiadomo, jak jest, ale nie wiadomo, jak może być.
PO CO?
To nie jest sport oraz nie wyścig o pierwsze miejsce i dotarcie do mety. Chodzi o doświadczenie trudów wędrówki. Wyjście ze strefy komfortu. Zmierzenie się z sobą i swoją osobistą relacją z Chrystusem.
JAK IDZIEMY?
W grupie ale SAMOTNIE. Można iść w grupce, można wyjść z grupką, a potem iść swoim tempem. W drodze należy się skoncentrować na doświadczeniu duchowym, które odbywa się w CISZY. Nie ma śpiewów, modlitw na głos. Elementy towarzyskie takie jak rozmowy czy pikniki należy odłożyć na inną okazję.
JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?
Każdy, kto się zapisze, otrzyma na maila mapkę z trasą i rozważania. Wyruszamy na własną odpowiedzialność, dlatego to propozycja dla osób pełnoletnich (dzieci na odpowiedzialność rodziców, z rodzicem). Zabieramy telefon z powerbankiem i latarkę (może być czołówka). Z pogodą może być różnie. Warto zadbać o dobry ubiór, przygotować się na deszcz czy mróz. Zabierz coś do picia i do jedzenia. Jeśli potrzebujesz – weź kijki. To będzie wymagający czas. Możemy iść w grupce, ale też w drobnej odległości od siebie (każdy sam ocenia co mu potrzeba). Ta forma modlitewna prowadzi przez konkretne stacje, gdzie w ciszy i skupieniu czytamy rozważania. Stacje zostaną zaznaczone na mapce. Po dotarciu do celu do Zabrza odwiozą nas samochody.
CO JAK W DRODZE OPADNIE SIĘ Z SIŁ?
Można wrócić w każdej chwili, ale już na własną odpowiedzialność. Można zadzwonić po kogoś z rodziny, by podjechał pod konkretne miejsce. Dlatego ważne jest, by mieć ze sobą telefon komórkowy. Można udać się także na najbliższy przystanek autobusowy i zobaczyć możliwość połączeń autobusowych.
TERMIN:
14 marca (piątek) g. 19.00. Zapraszamy na mszę świętą w intencji pątników, później chwila na toaletę, przygotowanie do drogi i o 19.00 wyruszamy.
TRASA:
Zabrze-Kończyce – Piekary Śl. (Bazylika Piekarska)
Zabrze-Kończyce (ul. Olsztyńska, Paderewskiego); Zabrze-Pawłów (ul. Sikorskiego, ul. Pszczyńska); Zabrze (ul. Skargi, ul. Wolności); Ruda Śl. (ul. Narcyzów, ul. Brańskiego, ul. Wolności, ul. Piastowska); Bytom (ul. Konstytucji, ul. Zabrzańska, ul. Miarki, ul. Matejki, ul. Witczaka, ul. Kędzierzyńska); Piekary Śl. (ul. Bytomska).
DŁUGOŚĆ TRASY i CZAS PRZEJŚCIA:
20 km – ok. 5-5,5 h
ZAPISY:
Zapisy najpóźniej do środy (12.03) w zakrystii, kancelarii, telefonicznie lub mailowo. Dzięki temu, będziemy mogli rozeznać ile pójdzie osób, wysłać na maila rozważania i mapkę. To nam pozwoli też zorientować się ile potrzebujemy samochodów do transportu powrotnego. Gdyby ktoś z osób zapisanych się rozmyślił, to prosimy o informację zwrotną do czwartku (13.03).
POWRÓT:
Będzie przygotowany transport powrotny. Samochody będą przygotwane w Piekarach Śl. Gdyby ktoś chciał wspomóc nas w tej służbie – w przewozie pątników, to prosimy się zgłaszać w zakrystii, kancelarii lub telefonicznie. Może ktoś chciałby uczestniczyć w tej formie modlitewnej, ale ze względu na różne okoliczności, zdaje sobie sprawę, że nie da rady, to zachęcamy do takiej właśnie ofiarności .
NIECH TO JEST PIĘKNY, OWOCNY CZAS 😊